Vajina Kuruluğu Nedir?

Merhaba sayın okurlarımız sizlere kadınların zor zamanlar yaşamasına neden olan vajinal kuruluk yani diğer bir ismi ile ıslanma azlığı diye bilinen bu rahatsızlığının nedenlerini ve tedavisini anlatacağız.

 

İlk önce Vajinal kuruluğun ne olduğunu sizlere anlatalım.Bazı kadınların başına gelen bu olay cinsel ilişki sırasında vajina kısmında ıslanmanın az olması veya olmama durumudur.Durum bu olduğunda ise ilişkide kayganlaşma azalmakta ve cinsellik tam olarak yaşanamamaktadır.Buda kadının kendini kötü hissetmesi ve psikoloji bozukluğu olarak geri dönmektedir.

Vajina Kuruluğu Sebeplerini İse Şöyle Sıralayabiliriz

– Daha önce belli ilaçların kullanımı.
– Gündelik hayatta yaşanan sinir ve stres durumu.
– Duş esnasında vajina yıkanması işlemi.
– Vajina içine bırakılan ilaç ve yapılmış olan tamponlar.
– Menopoz döneminin nasıl geçirildiği.
– Emzikli kadınlarda aşırı derece’de süt artışı.

Cinsel İlişki Sırasında Vajina Kuruluğu Sebepleri

– Karşı tarafı arzulamama durumu yani çekici gelmemesi.
– Cinsel ilişkiye girme konusunda isteksiz olma.
– Partner ile anlaşamama cinsel uyumsuzluk veya karşı cinse güvensizlik.
– Son olarak cinsel ilişki esnasında ağrı olmasıdır.

 

Menopoz Döneminde Vajinal Kuruluk Yaşanmasının Nedenleri?

Vajinal ıslanma problemi hormonal bir rahatsızlık olarak ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Bu nedenden dolayı en çok rastlanan dönem kadının menopoz döneminde veya sonrasında estrojen hormonunun aşırı derece de azalması nedeniyle kuruluk baş göstermektedir.

Aşırı Süt Artışının Vajina Kuruluğuna Etkileri Nelerdir?

Hamilelik döneminin ardından lohusalık diye adlandırılan bölüme geçildiğinde kadınlarda süt hormonu hızla çalışmaya başlar ve eğer bu hormon aşırı derece çalışırsa estrojen hormonuna baskı yapar ve buda vajina kuruluğuna davetiye çıkarır.Diğer bir ihtimal ise iyi huylu hipofiz tümörlerü’dür bu nedir diye soracak olursanız.Kadının memesinden kendi kendine süt gelmesi durumudur.

Vajinal Kuruluk Tedavisi ve Alınacak Önlemler

vajinal-kuruluk-tedavisi

– Vajinal kuruluk nedeni araştırılır ve nedeni ortaya çıktıktan sonra ona göre tedaviye başlanır.
– Süt hormonunda artış varsa bu durum ilaç tedavisi veya ameliyat ile tedavi edilir.
– Eğer sorun estrojen hormonun dan kaynaklı ise vajina içi fitil veya doktorunuz verdiği vajina içi kremler ile salgı bezleri yeniden normale döndürülür.
– Enfeksiyon gibi bir durum söz konusu ise enfeksiyon tedavisi başlatılır.

Vajinal Kayganlaştırıcı Kullanımı

Bu probleme sahip bayanların başvurabileceği bir seçenek olan vajinal kayganlaştırıcılar cinsel ilişki sırasında kaymayı sağladığı için sağlıklı ve rahat bir cinsel ilişki sağlamak mümkün.Kayganlaştırıcılar fitil,krem ve sprey olarak birbirinden ayrılırlar.Fakat bu ürünleri alırken dikkat edilecek husus ise ürünün vajina için yeterli ph sahip olmasıdır, ancak bu şekilde tam bir fayda görebilirsiniz.Sizler için güvenilir olan bir alışveriş sitesinden tavsiyede bulunabiliriz.

Eğer vajinal kuruluk için bir sebep problem var ise doktora gidilip problem anlaşıldıktan sonra tedavi olmanızı öneririz. Fakat sizde problem bulunamayıp bir sıkıntınız yoksa kayganlaştırıcı kullanmakta hiçbir sıkıntı yoktur. Kontrole gidin dememizde ki sebep ise kuruluk süreci devam ettiğinde artık cinsel ilişki sırasında ağrı çekecek ve daha zor bir süreçte kalacaksınız.

Ve son olarak Videomuza Göz Atabilirsiniz.Etiketler: , , ,