Yetişkin kadınların çoğu genç olan hanımlara cinsel birleşimden sonra tuvalete çıkıp işemesi gerektiğini söylerler. Bunun sebebine gelecek olursak nedeni ilişkiden sonra idrar yolları enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltmaktadır.

Cinsellik ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonuna en büyük neden olan sebep cinsel ilişkidir. Bir insanın ne kadar çok cinsel ilişkiye girmesiyle hastalığa yakalanma olasılığı o kadar fazla anlamına gelmektedir. Bu idrar yollarında iltihap oluşması anlamına geliyor.

Neden arasında bir bağ diyor olabilirsiniz. Cinsel ilişki esnasında penis üretrayı tahriş etmesi sonucu olur. Her ilişkide bu olay olmasada seks sırasında üretsa sıkışık ve aşınmasına sebep olur. Tahriş sonrası ise mikrop ve bakteriler üretrayı zorlayabilir ve enfeksiyon riskini oluşturmuş olur.

İdrar yolu enfeksiyonu ile cinsel ilişkinin bağı vajinal ilişki iledir. Çünkü üretra tam vajina arkasında kalmakta. Anal ilişki için ise ayrı bir araştırma yapılmıştır. Bu ilişki çeşidinin de ufak da olsa böyle bir ihtimali ortaya çıkardığı görülmüştür.

Cinsel Hijyen

Cinsel temizliğin bu durumdaki etkisi araştıran uzmanlar ise. Cinsel birleşimden sonra işemek veya vajinal bölgeyi güzelce temizlemek bu durumu önlemek için mantıklı hamleler olacaktır. Tabi ki bu temizlik süresi ilişkiden sonraki ilk 15 dk için geçerli olmaktadır. Oyalanıp beklenilmesi sağlığınız için tavsiye etmiyoruz.

Tüm araştırmaların ışığında net olarak söylemeliyiz ki cinsel aktiviteden hemen sonra işemenin tam olarak işe yaradığını gösteriyor. Yani üretrada birleşen mikrop ve bakteriler işeme yolu ile dışarı atılması sağlanıyor.

Ama farklı yerlerde yapılan araştırmalar neticesinde %100 şekilde kesin işe yarıyor denilemiyor maalesef. Fakat yine de ortak görüş cinsel birleşimden sonra işemek faydalı bulunmuş ve size bir zararı olmadığı gibi yararı olduğu için kesinlikle önerilir.

Erkekler Seksten Sonra İşemesi Gerekir mi?

Cinsel birleşimden sonra işemek kadınlar için oldukça yararlı erkekler için çok fazla bir faydası yok çünkü erkek ve kadın bölgeleri birbirinden yapı olarak çok gerçekten çok farklı durumda ve çalışmaya sahiptir.

Erkeklerin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanması son derece nadir bir durumdur. Yani erkekte bulunan üretra kadınlar’da olduğu gibi bakterilerin rahat ulaşabileceği yerde değildir.

Ek bir bilgi olarak erkekler’de üretra boşalma kanalında yer almaktadır. Yani erkek boşalma yaşadığı esnada zaten biriken bakterileri vb. dışarı boşalma esnasında dışarı atmış olmaktadır.

Toparlamak Gerekirse

İdrar yolu enfeksiyonu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için belli alıştırmış olduğunuz düzene çıkmak işe yarayabilir. Örneğin ilişki sonrası tuvalete çıkmak vajinal bölgeyi hemen temizlemek gibi. Daha önce bu rahatsızlığa yakalandınız ve ileride yine tekrarlama durumu varsa daha dikkatli olmayı deneyin.

Belirttiğimiz gibi her zaman çiş yapmanın enfeksiyonu engellediği kesinleşmemiş olsada siz yine de size yararlı olacak bu durumu kullanmayı ihmal etmeyin. Cinsel birleşimden sonra işeme sorunu yaşayanlar veya gelmiyorsa ne yapalım diyebilirsiniz. Bunun da kolay bi çözümü var tabiki. İlişkiden sonra birkaç bardak su içmek ve ilişkiden sonra su içmeniz tuvalate çıkmanızı oldukça kolay bir hale getirecektir.

Eğer idrar yollarından rahatsız hissediyor iseniz çözüm için hemen uzmanına gözükmeyi atlamayın. Bekleme yapmak geçeceğini umut etmek rahatsızlığın artmasına sebep olabilmektedir. Genel olarak bu durumdan nasıl kurtulacağınızı sizlere anlatmaya çalıştık sağlık sizin daha zinde ve güvenli kalmakta belli bir kaç alışkanlığı hayatımıza sokarak daha da iyi bir hal alacaktır.Etiketler: , , ,