Doğadaki her şey gibi, penisiniz de ömrünüz boyunca bir dizi değişikliğe uğrar. Her faz çoğunlukla testosteron düzeyleriniz tarafından kontrol edilir.

9-15 yaşları arasındaki bir yerde, hipofiz bezi vücudunuza testosteron vermeye başlamasını söyleyen hormonları serbest bırakır. Ergenlik değişir ve başlar. Testisleriniz (testisler), skrotum, penis ve kasık saçları büyümeye başlar. Testosteron seviyeleri, gençlerinizin sonlarında 20’li yılların başında pik yapar. Yaşa bağlı olarak ereksiyon sıkıntıları yaşamanız yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda penis sertleştirici birçok ürüne başvurabilirsiniz.

Vücudunuzdaki testosteron miktarı, 40’lı yaşlarınızda 20’li yaşların sonlarında hafifçe düşebilir ancak değişiklik azdır.

40 yaşından sonra toplam düzeyiniz az miktarda düşebilir. Ancak vücudunuz yavaş yavaş cinsel hormon bağlayıcı globulin (SHBG) adı verilen bir protein üretmeye başlar. Bu kanınızdaki testosterona yapışır ve vücudunuzun kullanabileceği miktarı düşürür.

Testosteron düzeyleri düştükçe aşağıdakilerle ilgili diğer değişiklikleri fark edeceksiniz:

Kasık saçları: Vücudunuzun geri kalanı üzerindeki saç gibi, inceltir ve griye dönüşebilir.

Penis büyüklüğü: Eskisi kadar geniş görünmüyor olabilir. Gerçek boyut muhtemelen hiç değişmedi. Ancak penisinizin hemen üzerinde pubik kemik üzerinde daha fazla yağ varsa, bu alan sarkabilir ve daha küçük görünmesine neden olabilir.

Penis şekli: Az sayıda erkek için yaşla birlikte eğilebilir. Bu, uzunluğunu, dış kenarını ve işlevini etkileyebilir. Peyronie hastalığı olarak adlandırılan durum, fiziksel travma nedeniyle oluşur – genellikle şaft cinsinden kıvrılmış olur. İyileştikçe, tunika albuginea boyunca yara dokusu oluşur – süngerimsi dokunun etrafındaki sert bir kılıf, kan ile doldurulur ve böylece bir ereksiyon meydana gelir. Yaralı bölüm genişleyemez, bu da eğri bir ereksiyona neden olur. Durum çoğunlukla cerrahi olarak düzeltilebilir veya ilaçlarla tedavi edilebilir.

Testisler: Sütununuzdaki küçük organlar çoğunlukla sperm yapmak için var olurlar. Testosteron seviyeleriniz düştükçe sperm üretimi yavaşlar ve küçülürler.

Eğer hormon replasmanı terapisi alırsanız, hipofiz bezi testosteronunuzu testosteronlarına göndermekten vazgeçecek ve testosteron yapmaktan daha fazla küçülecektir.Etiketler: , ,