Kronik kalp yetmezliğine sahip kişiler, ilaç ile her ne kadar durumu dengede tutup daha iyi olarak yaşamaya devam etseler’de bazı aktiviteler’de son derece çekingen kalmaları normal çünkü hayatları söz konusu. Hastalığın getirmiş olduğu bazı etkiler kişinin bazı durumlardan kaçma veya cinselliği aktif olarak sürdürebilmesi zordur. Zaten en başında birçok korku ile cinselliğe yaklşatığı için acaba birşey olur mu yapabilir miyim stresi’de oldukça kötü etkilemektedir. Cinsel yönden daha aktif olamama sebeplerinden biri ise kullanılan bazı ilaçların yan etkisi nedeniyle ereksiyonda sorun yaşanmasıdır.

Yapılan bir araştırma sonucunda düzgün tarama ve tedavi süreci kornik kalp yetmezliği yaşayan kişilerin tekrar cinsellik açısından aktif rol alacağını beyan etmiştir.

Bulgular

Kronik kalp yetmezliğine sahip kişiler arasında çok fazla görülen bir durum olan cinsel birleşme esnasında kalbe çok fazla baskı ve görev düşeceği noktasında takılmışlardır.

Uzmanlar’da bu durumu açıklık kazandırması için belli ölçümler ve deneyler yapmıştır. Sonuç ise hiçte hastaların düşündüğü gibi çıkmadı. Kalp yetmezliği olan ve olmayan iki kişide denenmiş olan testte seks sırasında en fazla kalp ritm hızına ve günlük hareketleri yaparken ki dereceleri ölçtüler. Sonuç ise en yüksek seviyede olsa dahi cinsel birleşme normal hareketler yani günlük hayatta olan bir aktivite sırasında olandan çok daha düşük çıkmıştır. Diğer bir durum ise oksijen kullanımıydı bu testtin sonucunda ise seks sırasında lazım olan oksijen alışı düz yolda yürümek veya ağır ağır çıkılan merdivenler’de ihtiyaç kadar bir oksijen eksikliği idi.

Araştırmacılar kalp yetmezliği yaşayan insanların ereksiyon konusunda ortalama %60 veya %70 bu durumdan etkilendiğini gösteriyor. Bu durum stres, psikolojik veya ilaç yan etkisi olarak gösterilebilir. Hastalığa sahip kişilerin bazı aktivite sırasında yetersiz kalabiliyor. Hastaların ereksiyona giden yolda kan damarı ve dolaşım sisteminde problemlerden kaynaklı olarak sorun ortaya çıkmaktadır. Bunların çoğu kalp yetmezliğini tedavi etmek reçete ile verilen ilaçlar neden olmakta ve durumu daha da kötü hale getirmektedir.

Dünya genelinde hala aynı şekilde reçete edilmiş ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlar sildenafil (Viagra), vardenafil (Levitra) ve tadalafil (Cialis) ve Lifta gibi ilaçlardır. Bu ürünler belli şekilde olumlu sonuçlar versede. Uzmanlar hasta olan kişilerin bu ilaçları kullanmasında pekte onay vermiyor. Kan basıncındaki bu değişiklikler hayati riski ortaya çıkarabilmektedir.

Bu ilaçların katmış olduğu durumu birçok şekilde hastalarda incelenmiştir. Fakat en net sonuca daha fazla kişide yapılan işlemler sonucunda netleşeceğini bildirdiler.

Uzmanların bir çoğu ise gerekli araştırmalardan sonra belirli şekilde alınan ilaçların tedaviyi çok olumlu şekilde etkileceği konusunda birleşmişlerdir. Ereksiyon için ilaç almak istemeyen veya uygulanması tehlikeli olan kişilere ise gündelik hayatlarının kalitesini arttıracak şeyler bulmaları düzgün beslenme ve gerekli ise diyet yapmaları kendileri için oldukça iyi olacaktır diye belirtiyorlar. Hastalar daha önceki zamanlarını hatırlayıp o hale gelmek için ellerinden gelen motiveye sahip olabileceklerini de eklediler.

Kronik kalp yetmezliği nedir?

Kronik kalp yetmezliğinin ortaya çıkması daha önceden rahatsızlık veya kalbin aşırı hırpalanması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Sonucunda ise kalp pompalama işlemi ve görevi tam anlamıyla doğru çalışmaz. Özellikle kalp krizinden sonra zayıflayan kalp bu duruma büyük ölçüde sebep vermektedir. Ayrıca Altta yatan bir çok sebepte içten içe kronik kalp yetmezliğine doğru bir yol izlemeye devam edebilir. Yüksek tansiyonda diğer büyük bir etken olduğu unutulmamalıdır.Etiketler: , , ,