Cinsel yolla bulaşan hastalık tanımı ve gerçekleri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, herhangi bir cinsel ilişki sırasında bulaşan enfeksiyonlardır.
Kadınlarda birçok spesifik semptomlara neden olmaz.
Kadınlarda görülen yaygın hastalıklar arasında Chlamydia, gonore, HPV, genital herpes ve Zika virüsü bulunur.
Antibiyotik tedavisi, Chlamydia, frengis ve gonore gibi bakterilerin neden olduğu enfeksiyon tedavi edebilir.
HIV ya da kronik hepatit B enfeksiyonu gibi bazı enfeksiyonlar için herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak bu kronik hastalıkları tedavi etmek için ilaçlar mevcuttur.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların komplikasyonları, spesifik hastalık türüne bağlıdır ancak pelvik inflamatuvar hastalık ve infertilite bazı komplikasyonudur.
Prezervatifler bazı hastalıklara karşı koruyabilir, ancak hepsi önlenemez ve asla enfeksiyonlara karşı korunmada% 100 etkili değildir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

Daha güvenli bir seks hayatı için lütfen yazıyı okumaya devam edin. Öncelikle düzgün bir ilişki için her zaman penis sertleştirici hap kullanılmalıdır.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar , herhangi bir cinsel ilişki yoluyla bir kişiden diğerine aktarılabilen enfeksiyonlardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) cinsel yolla bulaşan hastalıklar (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) arasında bir hastalığa neden olan organizmanın bulaşmasını gerektirdiği için bazen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar olarak adlandırılır. Cinsel temasın sadece cinsel ilişkiden (vajinal ve anal) fazlasını içerdiğini bilmek önemlidir. Cinsel ilişki, öpüşme, oral-genital temas ve vibratörler gibi cinsel “oyuncaklar” kullanımını içerir. Ciddi Hastalık Kontrolü muhtemelen binlerce yıldır yaşanmaktadır, ancak bu koşulların en tehlikeli olan edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS veya HIV hastalığı) sadece 1984’ten beri tanınmaktadır.

Birçok tedavi edilebilir ancak HIV, HPV ve hepatit B ve hepatit C gibi diğerleri için etkili tedaviler yoktur. Kolaylıkla iyileştirilmiş olan gonore, eski geleneksel antibiyotiklerin çoğuna dirençli hale gelmiştir. Çoğu STD, durumun herhangi bir belirtisine sahip olmayan ve henüz bir tanısı konmamış insanlar tarafından bulunabilir ve yayılabilir. Bu nedenle, bu enfeksiyonlarla ilgili halkın bilinçlendirilmesi ve eğitimi ve bunları önleme yöntemleri önemlidir.

Gerçekten “güvenli” seks diye bir şey yoktur. Bu enfeksiyonların önlemenin gerçekten etkili yolu, yasaktır. İki tarafın da enfekte olmadığı tekeşli bir ilişki bağlamındaki cinsiyet de “güvenli” olarak kabul edilir. Çoğu insan öpüşmenin güvenli bir faaliyet olduğunu düşünüyor. Fakat maalesef, sifiliz, uçuklar ve diğer enfeksiyonlar bu nispeten basit ve görünüşte zararsız hareketle daraltılır. Diğer cinsel ilişki biçimleri de bazı risk taşır. Prezervatiflerin yaygın olarak karşı korunması düşünülmektedir. Prezervatifler, kramidya ve gonore gibi bazı enfeksiyonların yayılmasının azaltılmasında yararlıdır; Bununla birlikte, genital herpes, genital siğiller, sifiliz ve AIDS gibi diğer enfeksiyonlara karşı tam koruma sağlamazlar. enfeksiyonların yayılmasının önlenmesi, risk altındaki bireylerin danışmanlığına ve enfeksiyonların erken tanı ve tedavisine bağlıdırEtiketler: , , ,