Hıv Nedir?

HIV, yavaş yavaş bağışıklık sistemine saldıran, vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunması olan bir virüstür. Bir kişi HIV bulaştırırsa, enfeksiyonlar ve hastalıklarla mücadele etmek daha zor olur. Virüs T yardımcı hücresi adı verilen beyaz kan hücrelerini imha eder ve kendisinin içinde kendi kopyalarını yapar. T yardımcı hücrelere CD4 hücreleri denir.1

HIV’in birçok farklı türü vardır – enfekte olmuş birinin vücudunda çeşitli suşlar taşıyabilir. Bunlar, çok sayıda grup ve alt tip içeren türlere ayrılır. İki ana tip vardır:

HIV-1: dünyada en yaygın görülen tiptir
HIV-2: Batı Afrika’da, bazılarında Hindistan ve Avrupa’da bulunur.
HIV ile ilgili temel bilgiler

HIV, insan bağışıklık yetersizliği virüsü anlamına gelir.
Tedavi edilmediği takdirde, HIV’in bağışıklık sistemini ciddi şekilde tahrip ettiği AIDS’in gelişmesi yaklaşık 10 ila 15 yıl sürebilir.
Erken teşhis ve etkin antiretroviral tedavi ile HIV hastaları normal, sağlıklı bir yaşayabilir.
HIV bulaşmış bir kişinin vücut sıvılarında bulunur: sperma, kan, vajinal ve anal sıvıları ve anne sütü.
HIV, ter, tükürük veya idrar yoluyla bulaşamaz.
İngiltere istatistiklerine göre, birinin HIV bulaştırmasının en yaygın yolu, prezervatif olmadan anal veya vajinal cinsel ilişkiye girmektir2.
Enfekte olmuş iğneler, şırıngalar veya diğer ilaç alma ekipmanı (kan nakli) veya gebelik, doğum veya emzirme döneminde anne ile baba arasındaki çocuğa bulaşma riski de verebilirsiniz.

Aids Nedir?

AIDS, HIV virüsünün yol açtığı bir sendrom. Bir insanın bağışıklık sistemi çok fazla enfeksiyonu savuşturmak için çok zayıf olur ve HIV enfeksiyonu çok ilerledikçe gelişir. Bu, vücudun kendisini artık savunamayacağı ve çeşitli hastalıklar, enfeksiyonlar geliştirebileceği ve tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlandığı HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır.

Şu anda HIV veya AIDS için herhangi bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, doğru tedavi ve destekle insanlar HIV ile uzun ve sağlıklı yaşayabilirler. Bunu yapmak için, tedaviyi doğru bir şekilde yapmak ve olası yan etkileri ele almak özellikle önemlidir.

AIDS ile ilgili temel bilgiler

AIDS, edinilmiş immün yetmezlik sendromu anlamına gelir.
AIDS ayrıca gelişmiş HIV enfeksiyonu veya geç evre HIV olarak da adlandırılır.
AIDS’li birisi, pnömoni, pudra, mantar enfeksiyonları, TB, toksoplazmoz ve sitomegalo virüs gibi geniş sağlık koşullarını geliştirebilir.
Ayrıca kanser ve beyin hastalıkları da dahil olmak üzere yaşamı sınırlayan diğer koşullar geliştirme riski artar.
CD4 sayısı, bir kübik mililitre kan içindeki T yardımcı hücrelerin sayısını belirtir. Bir kişinin CD4 sayısı, mililitre kan başına 200 hücrenin altına düştüğünde, bunların AIDS’li olduğu söylenir

Aids Nasıl Bulaşır

1.Cinsel Yolla Bulaşır.
2.Kan veya organ nakli ile.
3.Hamileliğin’de anne virüsü taşıyorsa bebeği’de Aids li olarak dünyaya gelir.
4.En çokta buluşma şekli anne sütü iledir.

Kadın’dan erkeğe bulaşma riski daha fazladır.Ama aids’li olan biriyle bir ilişki yaşantıysa etkisi tam olarak bulunamamıştır.Etiketler: , , , ,