Ertesi günü hapı kısaca açıklamak gerekirse, istenmeyen gebelikleri engellemek için kullanılır. Peki ama gebeliği engellemeye yarayan bu hapı nasıl doğru şekilde kullanabiliriz. Tam etki görmek için ne zaman alınmalıdır. Doğru ve net anlatım için sizde yazının devamını okumaya devam edin.

Ülkemiz’de cinsellik biraz daha geri planda geri kaldığı için bu şu anlamda insanlar merak ettiklerini veya problemlerini net şekilde dile getirememektedir. Bundan dolayı her durumda olduğu gibi ertesi günü hapı içinde yanlış bilinen bilgiler’de mevcuttur bunun önüne geçilmesi için bilinçli ve bilgi sahibi olmak gerekir.

Ertesi Günü Hapı Hangi Amaçla Kullanılır?

Cinsel birleşim sonrası gebelik olmasını engellemek veya cinsel birleşim esnasında aksilik sonucu gebelik riski olan durumlar’da herhangi bir sağlık probleminiz yok ise kullanılması uygundur. Yanlış bilinen bir bilgi için uyaralım. Ertesi günü hapı cinsel yolla bulaşan hastalıkları hiçbir şekilde engellemez.

Ertesi Günü Hapı Ne Zaman Kullanılmalı?

İlişki yaşandıktan sonraki 5 gün içerisinde hapı almak gerekir. Ama en net etkiyi ilk 24 saat içinde aldığınızda yaşarsınız.

Hapın etkisi ise yumurtlama veya döllenmeyi engellemektedir. Eğer gerçekleşti ise’de rahim duvarına tutunup gelişimine izin vermeyerek sağlamaktadır.

Eğer devamlı bir cinsel hayatınız var ise en güzel korunma yöntemi doğum kontrol hapıdır. Ertesi günü hapı sadece arada olan cinsel birleşmeler için daha koruyucudur.

Genel kullanımı ilaç üzerinde yazar ve genelde günlük 2 doz alımıdır. Eğer hap alındıktan 3 saat içinde kusma meydana geldi ise yeniden dozu almak gerekir.

Adet döngüsünde farklılık oluşması durumunda ilacın etkisi olma ihtimali de var bu durumda yine de siz gebelik testini yaptırın ve kesinlikle dış gebelik testinide doktorunuzdan isteyin ve yaptırın.

Eğer emzikli bir anne hap alacaksa önce doktoruna başvurmalı kendi kendine aldı isede bebeğine bir süre süt vermemelidir. Kısaca söylemek gerekirse ertesi günü hapı uzun vadede bir doğum kontrol yöntemi değil acil durumlar için kullanılabilir. Kullanıldığında ise etkisi oldukça yüksektir.

Sizler’de okuduğunuz bu bilgiyi etrafınıza bildirin hem bayanlar hem erkekler en doğru bilgi hareket etmesi gerek eksik ve yanlış bilinen bilgiler yarar’dan çok zarar görmeye sebep olmaktadır.Etiketler: , ,