Cinsel sağlık, yaşı, medeni durumu ya da cinsel tercihi ne olursa olsun, bir insanın hayatının önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda bir çiftin vakfının önemli bir parçasıdır ve yaşam kalitesine katkıda bulunur. Erkeklerdeki cinsel sorunlar çok yaygındır ve cinsel sağlıklarını etkiler. Cinsel sağlıkla ilgili pek çok sorun tedavi edilebilir. Bu nedenle, bir insanın bu konuları bir doktorla tartışması önemlidir.

Cinsel işlev bozukluğunun tanımı, tatmin edici bir cinsel ilişki kurulamamasıdır. Bu tanım, her kişinin kendisinin tatmin edici olduğuna karar vermesine bağlıdır. Genel olarak, cinsel işlev bozukluğu yaşam kalitesini etkileyebilir ve daha da önemlisi, bir başka tıbbi veya psikolojik sorunun ilk belirtisi olabilir. Herhangi bir cinsel şikayet ciddiye alınmalı ve değerlendirilmelidir.

Cinsel işlevin fizyolojisi nedir?

Cinsel aktivite, vücudun çeşitli sistemleri arasındaki koordinasyonu içerir. Cinsel arzunun olması için hormonlar ve nörolojik yollar senkronize edilmelidir. Kan damarları, sinirler ve penis bütünlüğü, cinsel ilişki sırasında yeterli bir ereksiyon ve bakım için mevcut olmalıdır. Kaslar ve sinirler, sperm için fizyolojik geçiş (testislerden uretrana) mevcut olduğunda boşa gitmeyi koordine eder. Orgazm tamamen anlaşılamayan karmaşık bir fenomendir ancak kasların ve sinirlerin koordinasyonunu içerir. Cinsel işlev bozukluğu olduğunda, doktor bu olay zincirindeki tüm olası sorunları değerlendirmelidir.

Erkeklerde cinsel sorunlar nasıl teşhis edilir?

Cinsel işlev bozukluğunun değerlendirilmesi ayrıntılı bir tıbbi, cinsel ve psikolojik öyküyle başlamaktadır ve onu kapsamlı fizik muayene izlemektedir. Cinsel işlev bozukluğunun birçok nedeni olabilir, çünkü ikinci adım gözden kaçılamaz. Bazen hasta eşi de değerlendirmeye katkıda bulunabilir ve yararlı bilgiler de sağlayabilir.

Bu gibi sorunların kısa çözüm ve o durumdaki sorunu ortadan kaldırmak isteyenler için bazı takviyeler kullanılabilir. Penis sertleştirici ürünler gibi bazı takviyeler çoğu kişiyi mutlu ve tatmin etmiştir. Sizlerde sorunuza bir ara verip mutluluk yaşamak istersiniz sanırım.

Hekime yapılan röportaj sırasında detaylı tıbbi, psikolojik ve cinsel tarih edinilir. Sorulan soruların bazıları samimi olabilir ve tamamen cevaplamaktan çekinmene neden olabilir. Düzgün bilgi vermek zorunludur, anlaşılabilir olmasına rağmen bu konuda konuşmak rahatça zaman alabilir. Doktorunuzla iyi bir ilişki kurmak her zaman yardımcı olur.

Doktorunuzun sorabileceği bazı sorular cinsel ilişkilerin sıklığı, cinsel ilişkilerin sıklığı veya kalitesi tatmin edici ise cinsel yönelişiniz ve cinsel ilişki yaşantılarınızın sayısını ilgilendiriyor olabilir. Ayrıca, cinsel iliĢkilere dayalı olmayan Ģikâyetleri soracaklar.

Bacaklardaki nabızların değerlendirilmesi ve dış genital organların (penis, skrotum ve perineum) ve reflekslerinin ayrıntılı olarak incelenmesi de dahil olmak üzere eksiksiz fizik muayene yapılır.

Olası testlerden biri nokturnal ereksiyonları değerlendirmek için nokturnal tümesans testidir. Doktorunuz penil kan damarı fonksiyon testleri veya sinir sisteminin bazı testleri için cinsel işlev bozukluğunun olası nedenlerini ayırt etmeye yardımcı olmasını isteyebilir.Etiketler: , , ,