Doğum Kontrolüne Nasıl Karar Verilir?

Pek çok seçenek ile, doğum kontrolünün bir biçimini seçmek, yıldırıcı olabilir. Birkaç soru ile başlayınız: gerçekten korunmanız gerekiyor mu? Kolaylık ve maliyet ne kadar önemlidir? Etkililik ne oldu? Etkinlik çizelgesi bir bakışta gösterildiği gibi, sadece tasarruf% 100 etkili ancak diğer yöntemler yakın gelecektir.

1.Doğurganlık Bilinci

Doğal aile planlaması olarak da adlandırılan doğurganlık bilinci, kadın en verimli olduğunda cinsel ilişkiden kaçınma anlamına gelir. Bunu yapmanın en güvenilir yolu, serviks mukusu ve vücut ısısı değişikliklerini izlemektir. Bu yöntemi doğru bir şekilde kullanmak için, sağlık uzmanlarından eğitim almak en iyisidir.

Artıları: Ucuz veya uyuşturucu yok.
Eksileri: Spontan cinsiyeti sınırlar, tipik kullanıcıların% 25’i hamile kalır.

Sperm öldürücü

Spermisit, spermi öldüren bir kimyasal madde içerir. Seks öncesi vajina içine yerleştirilen köpük, jöle, krem veya film şeklinde gelir. Bazı tipler 30 dakika öncesine yerleştirilmelidir. Sık kullanılanlar doku iritasyonuna, enfeksiyon riskini artırmaya neden olabilir. Spermisitler genellikle diğer doğum kontrol yöntemleri ile birlikte kullanılır.

Artıları: Kullanımı kolaydır, ucuzdur
Eksileri:% 29’u hamile kalabilir.

Erkek kondomu

Lateks prezervatif klasik bariyer yöntemidir. Sperm kadının vücuduna girmesini engeller, gebeliğe ve birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Sadece erkek kondomlarına dayanan çiftlerin% 15’i yılda hamile kalır.

Artıları: Yaygın olarak bulunabilir, çoğu gebeliğe karşı korur, ucuzdur.
Eksileri: Sadece her seferinde doğru kullanıldığında etkilidir. Yeniden kullanılamaz.

Kadın Kondomu

Kadın prezervatifi, vajinayı çizen ince bir plastik kese olup, seks öncesi 8 saate kadar yerleştirilebilir. Kullanıcılar yerine oturtmak için kapalı uçta esnek, plastik halka kavramaktadırlar. Erkek prezervatifinden biraz daha az etkili.

Artıları:vücut ısısını bir erkek kondomundan daha iyi yapar.
Eksileri: Gürültülü olabilir, kullanıcıların% 21’i hamile kalır, tekrar kullanılamaz. Kırılmayı önlemek için bir erkek kondomu ile birlikte kullanılmamalıdır.

Diyafram

Diyafram, seks öncesi rahim ağzının üzerine yerleştirilen kauçuk bir kubbe. Bir spermisit ile birlikte kullanılır. Etkililik erkek prezervatifi ile karşılaştırıldığında – Ortalama kullanıcıların% 16’sı, cihazı her seferinde doğru kullanmayan kişiler de dahil olmak üzere hamile kalıyor.
Artıları: Ucuz
Eksileri: Doktor tarafından takılmalıdır. Toksik şok sendromu riski nedeniyle döneminiz boyunca kullanılamaz.

Doğum Kontrol Süngeri

Bugün Sünger olarak satılan doğum kontrol süngeri köpüktür ve sperm öldürücüsü içerir. Cinsel ilişkiden 24 saat önce servikse karşı yerleştirilir. Sünger serviks kapağı kadar etkilidir; hiç çocuk sahibi olmayan kadınlar için% 16, başarısız olanlar için% 32’lik bir başarısızlık oranı vardır. Fakat diyaframın veya servikal kapağın aksine, bir doktora uymanız gerekmez.

Artıları: Hiçbir reçete yok, hemen geçerli.
Eksileri: Doğru takılması zor. Döneminiz boyunca kullanılamaz.Etiketler: , , ,