Ebeveylerin belli bir zaman geldiğinde artık çocukları ile cinsellik ile ilgili bir konuşma yapması gerekiyor peki siz genç olmuş çocuğunuz ile cinsellik hakkında konuşmaya hazır mısınız? Araştırmalara bakıldığında bir çok genç cinselliği biliyor fakat bir kesim ise geç geç farkında olduklarını ortaya koyuyor. Nedeni ise karşısına birinin geçip düzgün ve doğru şekilde bilgi vermemesi ve yol göstermemiş olmasından kaynaklıdır.

Gençlerin Akıllarında Sorular Var

Bütün kesim gençleri kapsamasada kimi genç insan için seks yapmayı düşünmek veya bu durumdan bahseden arkadaşları dinlemek korkutucu veya daha doğrusu tedirdinlik uyandırabiliyor. Ebeveynler tarafından bilgi verilmeyen gençlerin yanlış yapma olasılığı her zaman daha fazladır. Dış dünyada müzik, video oyunu veya film veya dizi yalan yanlış bir çok şekilde cinselliğe yönelten bir çok baskıya gençler maruz kamaktadır.

Aklında sorular olsa dahi gelip sizinle konuşamayabilirler. Sizin ilk adımı atıp uygun bir zamanda genç çocuğunuzu karşınıza almanız gerecek bu oldukça önemli bir adım olacaktır. Tabiki siz konuşsanız dahi aklındakileri size soramayabilirler kendinizi onun yerine koyun ve neleri merak ettiğinizi ve basitçe nasıl anlatabilirseniz bilgileri çocuğuna aktarın. Gençliğe adım atmış kişiler cinsellik yoluna girmeden doğru bir rehpere her zaman ihtiyaç duyarlar.

Gençlere rehper Olun

Gençler ebeveynlerine gelip akıl alamasalar da gerçekten buna ihtiyaç duyarlar. Aslında anne baba dinlemiyor gibi gözüksede büyük ölçüde sizin daha iyi bildiğinizi bildikleri için sizleri dinleme ve hayatına yansıtma konusunda oldukça fazladır. Hata yapmaktan uzak bir şekilde cinsellik ile tanışması size kalmış bir görevdir.

Hazır Olmaları Gerek

Genç çocuğunuzun şuan cinsel yönden aktif olup olmaması önemli değil önemli olan günün birinde cisenl yönden tabiki aktif olacak. İşte o zaman sizden aldığı rehperlik bilgileri ile kendinden daha emin olacaktır. Tabiki sizde sizden doğruyu öğrenmesini istersiniz arkadaş veya çevresinden edindiği bilgiler’den daha güvenli olacaktır. İleriye dönük onların cinsel yoldan hastalık almaması ve gebelik hakkında detaylı bilgiler aktarmalısınız.

Sorumlu ve Dürüst İlişkiler

Unutmayın ki gençlerin pozitif yetişkin rol modellerine yaşam hayat için ihtiyaçları var. Güveneceği ilişkileri iyiyi ve kötüyü son derece iyi anlamaları gerekir. Çocuklarınızla aktivitelerinizi genişletin. Yetişkinlerin de bakımından haberdar olması oldukça olumlu bir etki oluşturacaktır. Çocuğunuz ile aranızdaki iletişimi arttırın onları bir şeyleri başka insanlara davranırken onları kırmadan nasıl iletişim kuracaklarını öğretin.

Bazı Konuları Anlatmadan Geçmeyin

Anne veya baba belirli şeyleri anlatıp gerisini nasıl olsa görecek diye anlatamadığı durumlar olabiliyor veya aklı daha fazla aklı karışmasın diye kısa kısa bilgiler verip geçilmemeli. Gençler bu durumu yeni anladıkları ve merak ettikleri için sizin söylediklerini tam olarak anlıyorlar. Onlara açık nokta bırakmadan detaylı anlatmaya devam etmelisiniz.

Erken Yaşta Hamilelik Durumu Pekte İyi Olmayacaktır

Gençlerin birbirleri le daha rahat konuşup görüştüğü şu zamanda erken yaşta hamilelik oranı oldukça fazla sayıdadır. Bunun sebebi yanlış ilişki bilinçli bir cinsellik eğitiminden yoksun olmaları ve tabiki tecrübesiz olmaktır. Gençlere bu soru sorulduğunda çok büyük çoğunluğu genç yaşta hamilelik durumu söz konusu olduğunda oldukça fazla üzüleceklerini dile getirmişlerdir.

Dikkatli Olun

Gençlik onların hayata şekil verme açısından bakış açıları oldukça iyi olmalı onları sıkmadan takipte kalın arkadaşlarını çevresini gittiği mekanları öğrenmeyi deneyin ve kendisi farketmeden kendinizi bir adımda olsa hayatına dahil edin kendisini rahatsız etmeden. Kendi halinde olan gençler yanlışa gitme konusunda oldukça tecrübesiz olmanın verdiği toyluk ile yanlış yapma ihtimalleri daha da çok artacaktır. Ayrıca evde başka bir genç daha varsa ve aktif seks hayatı var ise kardeşin bunu daha erken yaşta yapma eğilimi çok fazladır.

Tüm bilgiler verildikten sonra hayat içinde ihtiyaç duyduğunda aldığı bilgiler ile hayatında daha emin adım atma şansını bulacak ve kendini daha iyi hissedecektir. Çocuğunuz size seks hakkında konuşmak için geliyorsa bu kendisinin cinsellik açısından birşey yaşadığı anlamına gelmez çoğu ebeveyn bu durumla karşılasınca yanlış birşey yapıldığı ihtimali geldiği için tedirgin olup yanlış tepkiler verip çocuğun bir daha bu gibi bir iletişim için gelmesini baltalayacaktır.Etiketler: , ,