Cinsel sağlık, hayatımız boyunca cinselliğimizi kucaklamak ve tadını çıkarmaktır. Fiziksel ve duygusal sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Cinsel sağlıklı olmak:

Cinselliğin hayatın doğal bir parçası olduğunu anlamak ve cinsel davranıştan çok şey içeriyorsa.
Hepimizin paylaştığı cinsel hakları tanımak ve saygı duymak.
Cinsel sağlık bilgi, eğitim ve bakımı erişme.
İstenmeyen gebelikleri ve CYBH’leri önlemek için çaba harcayın ve gerektiğinde bakım ve tedavi isteyin.
İstenildiğinde cinsel zevki, memnuniyeti ve samimiyeti deneyimleyebilmek.
Cinsel sağlık hakkında cinsel partnerler ve sağlık hizmeti sunucuları da dahil olmak üzere diğer kişilerle iletişim kurabilme.
Cinsel Sağlık Tanımı

ASHA Yönetim Kurulu üyesi ve Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi, pediatri profesörü J. Dennis Fortenberry, MD, cinsel sağlık terimini, nasıl kullanıldığını ve nasıl tanımlanabileceğini değerlendiriyor. Ayrıca ilişkim daha uzun sürsün diyenler birçok çeşidi bulunan geciktiricilere bakabilirler.

“Cinsel sağlık” ifadesi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesiyle ilgili çeşitli halk sağlığı ve klinik sorunları kapsar. Bu ibareyi kendi eserimde çok kullanıyorum ve genişleyen para birimi, alanımızda hoş karşılanacak yeni bir paradigm. Aslında, cinsel sağlık kavramı bana göre cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların önlenmesinin tüm yönleriyle büyük önem taşıyor gibi görünüyor.

Dürüst olmak gerekirse, yine de, cinsel sağlık hakkındaki tüm konuşmalar, çalışmalarımızın günlük ayrıntılarını etkilemiş gibi görünmüyor. Cinsiyet hâlâ, biz karşı savunmamız gereken bir dizi risk faktörü olarak görülüyor. Cinsiyete ve cinsiyete ilişkin bu perspektifin “risk” olarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilişkili damgayı meşrulaştırdığına ve toplumumuzun cinsel çeşitliliğe zehirli hoşgörüsüne katkıda bulunduğuna inanıyorum. Cinsel sağlık perspektifi, cinsiyete özgü kişisel ve epidemiyolojik risk kavramını içerir, ancak hayatımızdaki seksin yaygın önemini kabul eder.

Bununla birlikte, öncelikle cinsel sağlık konusunda ne anlam ifade edip etmediğimi merak etmeye başladım. Bu büyük bir konsepttir ve belki de tanımların idealist, fazla iş görmüş ve kendine haklı görünmesi doğaldır. Dünya Sağlık Örgütünün bilinen çalışma tanımını göz önünde bulundurun:

“Cinsel sağlık cinselliğe ilişkin fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal refah durumudur; Sadece hastalığın, işlevsizliğin veya zayıflığın yokluğu değildir. Cinsel sağlık, cinsellik ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygıdeğer bir yaklaşım getirmenin yanı sıra zorlama, ayrımcılık ve şiddetten özgür olarak keyifli ve güvenli cinsel deneyime sahip olmanızı gerektirir. Cinsel sağlık sağlanması ve sürdürülmesi için, tüm kişilerin cinsel hakları korunmalı ve yerine getirilmelidir. ”

Bu tanımda, özellikle cinsel sağlığın karmaşık fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal özelliklerini tanımada ve cinsel sağlıkın evrensel cinsel haklara bağlanmasında kabul edilmesi gereken çok şey var. Fakat ben bu tanımın tuhaf habercilik ve ebeveynlik olduğunu buluyorum (“… zevkli ve güvenli cinsel deneyimler yaşama imkânı …”). Ancak daha da önemlisi, tanım cinsel olarak belirsiz. Bu tanıma kaç kere okudum, kullanmış ve gösterilmiş olsam da cinsel sağlığın insanların günlük yaşamlarında nasıl işlediğini temel bir vizyonla bile elde edemem. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin yakın zamanda geliştirilmiş tanımıyla ilgili olarak, özellikle de cinsel sağlık ve cinsel zevğin cinsel sağlık tanımından yoksun olduğu için de aynı fikirdeyim.

Yani, belki cinsel sağlık ne hakkında daha net kendim öğrenmem gerekiyor. Ve cinsel sağlık sadece negatiflerden daha fazla olmalı: zorlamadı; Ayrımcı değil; Şiddet içermez. Bu olumsuzlukların birçok insanın hayatında yaygın olması, adil ve adil bir topluma ulaşmamızdan ne kadar uzak olduğumuzu bize bildirmektedir. Fakat bence, cinsel sağlık eninde sonunda hepimizden çok daha aktif katılım gerektirir ve baskı, ayrımcılık ve şiddet nihayet ele geçirilirse cinsel sağlığın kendiliğinden ortaya çıkacağını ummak oldukça yetersiz görünüyor.Etiketler: , , ,