Stres

Stres, hormonlarınızı atabilir, günlük rutini değiştirip, hipotalamusta döneminizin düzenlenmesinden sorumlu beyninizin bölümünü etkiler. Zamanla stres hastalık veya ani kilo alımı veya kaybına neden olabilir, bu da hepsi döngülerini etkiler.

Stresin döneminizi boşa çıkardığını düşünüyorsanız, gevşeme tekniklerini uygulayın ve yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Rejiminize daha fazla egzersiz yapmak sizi yeniden yolda bulmanıza yardımcı olabilir.

Düşük Vücut Ağırlığı

Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlar cevapsız dönemler yaşayabilir. Boyunuz için normal aralık olarak kabul edilenin% 10 altında bir ağırlığa sahip olmanız, vücudunuzun çalışma biçimini değiştirebilir ve ovülasyonu durdurabilir. Yeme bozukluğunuz için tedavi almak ve kilo vermek sağlıklı bir şekilde döngü normale dönebilir.

Biliyor musun?

Sağlıklı menstrüel döngüsü 21-35 gün arasında değişebilir.
Obezite
Tıpkı düşük vücut ağırlığı hormonal değişikliğe neden olabilir, bu nedenle kilolu olabilir. Doktorunuz obezitenin geç veya kaçırdığınız dönemlerde bir faktör olduğunu belirlerse bir diyet önermek ve egzersiz planı yapacaktır.

Polikistik Ovaryum Belirti

PCOS, vücudun erkek hormonundan daha fazla androjen üretmesine neden olan bir durumdur. Bu hormon dengesizliğinin bir sonucu olarak yumurtalıklarda kistler oluşur. Bu, yumurtlamayı düzensiz hale getirebilir veya tamamen durdurabilir.

İnsülin gibi diğer hormonlar, PCOS ile ilişkili olan insülin direncine bağlı olarak dengesini kaybedebilir. PCOS tedavisi belirtilerin hafifletilmesine odaklanır. Doktorunuz, döngününüzü düzenlemeye yardımcı olması için doğum kontrolünü veya diğer ilaçları reçete edebilir.

Doğum kontrolü

Doğum kontrolünüzü açıp kapadığınızda döngüsünüzde bir değişiklik olabilir. Doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurtlamasını önleyen östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Hapı kestikten sonra döngüsünün tekrar tutarlı hale gelmesi altı ay sürebilir. İmplante edilen veya enjekte edilen diğer kontraseptif türleri de cevapsız dönemlere neden olabilir.

Kronik hastalıklar

Diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar menstruasyon döngüsünü de etkileyebilir. Kan şekerindeki değişiklikler hormonal değişikliklerle bağlantılıdır, bu nedenle az kontrollü diyabet nadiren dönemin düzensiz olmasına neden olabilir.

Çölyak hastalığı, vücudunuzun önemli besin maddelerini almasını engelleyebilecek ince bağırsakta hasara yol açabilen iltihaba neden olur. Bu, geç ya da kaçırılmış sürelere neden olabilir.

Erken Menopoz

Çoğu kadın, 45-55 yaş arasındaki menopoz dönemine başlar. 40 yaşın civarında veya yakınında semptomlar geliştiren kadınların erken menopozu olduğu düşünülmektedir. Bu, yumurta arzınızın sönük olduğu anlamına gelir ve sonuçlar kaçırılmış süreler ve sonunda menstruasyonun bitmesi demektir.

Tiroid sorunları

Aşırı aktif veya yetersiz tiroid bezi de geç veya kaçırılmış dönemlerin nedeni olabilir. Tiroid vücudunuzun metabolizmasını düzenler, bu nedenle hormon seviyeleri de etkilenebilir. Tiroid sorunları genellikle ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedaviden sonra, döneminiz muhtemelen normale dönecektir.

Doktora Ne Zaman Gözükmeliyim

Doktorunuz geç veya kaçırılmış döneminizin nedenini doğru bir şekilde teşhis edebilir ve tedavi seçeneklerini tartışabilir. Doktorunuza göstermek için çevriminizdeki değişikliklerin kaydını tutun ve diğer sağlık değişiklikleri yapın. Bu onlara teşhis koymalarında yardımcı olacaktır.

Normalde ağır kanama, ateş, şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma veya yedi günden uzun süren kanamalarınız varsa hemen bir doktora başvurun. Daha detaylı bilgi için https://www.ccinseleczane.net ziyaret edebilirsiniz.Etiketler: , , , ,