Vajinal kuruluk cinsel aktivite ile ilgili en sık rastlanan jinekolojik konsültasyondur. Aslında, bu durum cinsel ilişki sırasında dört kat daha fazla olasıdır. Bilimsel literatüre göre, cinsel tepki sırasında kuruluk sıklığı ABD’de% 31 ve İspanya’da% 5 arasında değişmekte ve menopozda bu yüzdeyi% 40’a yükseltmektedir.

“Bazen hastalar genellikle nem hissetmemekle açıklanmayan bir halsizlik bildirirler, ancak ana şikayet cinsel ilişki sırasında kuruluk” diyor kadın doğum uzmanı ve seksolog Pedro de la Calle. Buna ek olarak, Barcelona Cinsiyet Enstitüsü doktoru ve direktörü Francisca Molero “cinsel ilişki sırasında rahatsızlık verebilir ve ağrılı hale gelebilir (disparoni) ve bu, çözülmezse neden cinsel ilişkilerden kaçınabilir ve Çiftle sorunlar çıkarmaya son ”

Sebepler ve teşhis

Ancak, istişarelerin gerçekliği konusundaki önemine rağmen, kadın alt genital bölgedeki bozukluklar ve patoloji, az tıbbi yardım almıştı, belirtilen uzmanların yayınladığı bir rapora göre. Belgede “Bilimsel literatürlerin çoğu özellikle jinekolojik kanserin önlenmesine odaklanmaktadır”.

Vajinal akıntı şikayetleri, jinekologlara yapılan ziyaretlerin% 15’ini oluşturur ve özellikle cinsel ilişki ile ilgili istişarelerde vajinal kuruluk en sık görülür. Buna ek olarak, bazı çalışmalar bildirdiğine göre, vajinal kuruluk menopoz süreçleri sırasında daha sık gözükse de, kanıtlar da bu durumun bereketli kadınlarda kötü akım ile ilişkili olduğunu belgelemektedir.

Bu şekilde, vajinal kuruluk hissi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Molero’ya göre, en sık görülenler arasında menopoz hallerinin karakteristik özelliği olan hormonal azalma.

Bir başka çok yaygın neden hormon tedavisidir. Düşük doz hormonal kontraseptif (hap) almak, bazı durumlarda meme kanseri gibi hormonal baskılayıcı tedaviler almak veya diğer koşullar için onları alanlar (bazı miyom tedavileri için) almakta olan kadınlar. Yani geçici bir menopoza neden olan ilaçlardır.

Son olarak, bazı vajinit türleri gibi vajinal kuruluk diğer durumlarda da ortaya çıkabilir.

Vajinal yağlama eksikliği, cinsel ilişkide bu sevginin görülme sıklığının yüksek olması nedeniyle bu süreçte belirgin bir yere sahiptir; buna rağmen a priori’ye önem verilmemiştir “çünkü kadın genital tepkisi ilişkilendirilmemektedir Sübjektif yanıt veya heyecan hissine yakın olduğunda Raporunda belirtildiği gibi “diyor.

Cinsel uyarılmanın bir ifadesi olan yağlama, sokaktan anlaşılmalıdır, bu nedenle kuruluk genellikle heyecan eksikliği nedeniyle üretilir, çünkü daha fazla uyarım süresi gereklidir ya da koşullar yetersizdir. Ancak yukarıda belirtildiği gibi başka sebepler de var.

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Fiziksel bir komplikasyon olmadığında anahtar, erotizmi geliştirmektir. Calle, “Cinsel tepkinin her zaman aynı olmadığını biliyoruz, kadınların yaşam döngüsü boyunca birçok değişiklik, mevsim ve değişiklik yaşıyor” diyor. Bu nedenle, erotik ortağı iyileştirmeye çalışmanın yanı sıra, cinsel ilişki sırasında rahatsızlığı hafifletmek için özel birçok nemlendirici jel ve yağlayıcı vardır.

Moloz, “Kuruluk sadece menopoz atrofisine bağlı değilse cinsel nemlendiriciler ve vulvar nemlendiriciler de cinsel ilişki sırasında gerekli değildir” diyor Molero. Öte yandan, klimakteriklerin öne sürdüğü hormonal değişiklikleri telafi etmede çok etkili ilaçlar var.

Genel olarak vajinal sağlığın kadın sağlığında çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, vulvovajinal rahatsızlık göründüğünde, teşhis koyup nedenlerini belirlemek gerekir. “Kronik semptomlar, cinsel organın ötesinde sorunlar üretiyor çünkü kadınların ve partnerlerinin yaşam kalitesine müdahale ediyorlar. Vücudun diğer bölümleri gibi epidermis ve mukoza gibi dış cinsel organların bakım ve bakımı gerekiyor” diyor uzman.

Belli bir kuruluk durumunda, eğer ara sıra ortaya çıkarsa, Sokakta sonuçlandığında, çoğunlukla doğal bir fenomen olduğu için, ona dikkat etmek gerekmez. Ancak başka semptomlar eşlik ediyorsa ya da sık görülürse ve devam ettirilirse, tıbbi danışma için bir sebep.Etiketler: , ,