Aslında eminim bir çoğunuz stresli dönemler’den geçtiğiniz’de aklınıza en son gelen şeylerde biri’de seks yaşamaktır. Patronların bitmez bilmek istekleri ve çalıştığınız insanların zorluğu sizleri gün be gün yıpratıyor. Önemli olan biri var kendinizdir kendinizi ödüllendirin gülmeyi öğrenin. Diğer yandan ise acaba Sesk, stres yönetimi tekniği olarak Kullanılabilir mi? Gelin birlikte araştırma sonuçlarına bir bakalım.

Aktif Seks ve İyi Ruh Hali

Bir Amerika Üniversitesi 55 yani orta yaşlı bir kadın üzerinde yapılan araştırmada, bir partnerle fiziksel şefkat ya da cinsel davranışta bulunduktan bir sonraki gün stresten daha uzak ve işlere hayata daha olumlu ve işte verimli olduğu görülmüştür. Şöyle söyleyebiliriz aslında, araştırmacılar cinselliğin ve fiziksel yakınlığın kadınların daha az stresli hissetmelerine ve ertesi gün daha iyi bir ruh hali ve pozitif mod içinde olmalarına neden olduğunu buldu. (Şunu da belirtelim bu kadınlarda kendi kendine tatmin edenlerde görülmemiştir. Yani yakınlık samimiyet ve cinsellik gerekli.

İyi ruh hali ve iyi seks

Araştırmanın ve çalışmanın diğer bir bulgusu ise, iyi bir ruh hali içinde olmanın ertesi gün tekrar iki tarafında iyi hissetmesinden dolayı daha da aktif bir seks içerisin’de olacaktır, cinsiyet-stres yönetimi bağlantısının her iki yönde de işe yaradığını gösterdi: Sek sizlere daha pozitif bir bakış açısı ve son derece iyi bir ruh hali bahşedecektir. İşte sizlere stresi seks ile yendiğinin kanıtı denemek istiyorsanız hiç durmayın.

Seks ve Tansiyon Bağlantısı

Bir başka çalışma yapan üniversite, araştırmaya katılan gönüllülerin kan basıncını, halkın karşısında konuşma ya da oldukça zorlu matematik problemleri sırasındaki stres tepkilerinin bir ölçüsü olarak mercek altına almıştır. Genellikle stres ortaya çıkaran durumlar. Yakın bir tarihte cinsel birleşme yaşayan kişilerin kan basıncının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Buda oldukça iyidir çünkü stresli bir işe giderken sınava giderken veya buna benzer konulardan önce seks yapmanız sizi daha rahat ve özgüven içinde tutacaktır.

Orgazm ve Sizlere Olan Artıları

Oldukça iyi bir Orgazmın sağlık ve stresi yenme konusunda birçok faydası vardır. Vücudunuzu rahatlatabilir ve genel sağlık ve aktifliğinizi destekleyen birçok hormonu serbest bırakmaktadır. Bu tür rahatlama duygusal olarak da harika olabilir.

Bu bilimsel sonuçların yanında, cinsiyetin bazı belirgin stres yönetimi bileşenleri vardır. İyi yaşanılan bir süre seks sizlere ayrıca şu katkıları’da sağlayacaktır.

Derin nefes


Derin nefes taktiği sizleri oldukça rahatlatır stresi oldukça düşürür. Nefes alma egzersizlerini kendi başınıza yapabileceğiniz gibi partneriniz ile de birlikte yapmak oldukça haz verici ve eğlenceli olacaktır. Nefesinizi kulağına doğru verdiğinizde bu ister istemez dürtüleri ayağı kaldıran bir eylem olacaktır.

Dokunmanın Mucizesi

Şefkat dolu eller ile birine dokunmak her zaman iyileştirici bir güçtür. Nitekim bir bebeğe yeteri kadar dokunulmaz ise gelişimi oldukça yavaş ilerlediği gözler önüne seren bir araştırma olmuştu. Aynı zaman yetişkinliği tamamlamak ve güzel şekilde ilerlemesi içinde sarılmak dokunmak olmazsa olmazlar’dan biridir. O yüzden stresi yine bu silah ile yenebiliriz. İyi bir masaj partnerinizde olan sinir stresi oldukça düşürücek ve kendini daha iyi hissedecektir.Etiketler: , , ,