Penisin hangi rahatsızlıkları etkilemektedir?

Öncelikle verdiği bilgilerle bu yazıyı sizlere ulaştırmamızı sağlayan proförsörlere teşekkür ederiz. Penisi etkileyen bazı bozukluklar arasında priapizm, Peyronie hastalığı, balanit, fimozis, parafimozis ve penil kanser sayılabilir.

Priapizm nedir?

Priapizm, süre içinde 4 saatten fazla süren kalıcı, genellikle ağrılı bir ereksiyondur. Priapizm ereksiyonu cinsel aktivite ile ilişkili değildir ve orgazm tarafından rahatlamamıştır. Kan penisin içine akarsa oluşur, ancak yeterince süzülmez. Ayrıca penis bozuklukları penis pompası ile düzeltilebilir.

Priapizme neden neden olur?

Priapizmin yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

Alkol veya uyuşturucu kullanımı (özellikle kokain)
Bazı antidepresanlar ve kan basıncı ilaçları da dahil bazı ilaçlar
Omurilik sorunları
Cinsel organlara yaralanma
Anestezi
Penil enjeksiyon tedavisi (erektil disfonksiyon için bir tedavi)
Lösemi ve orak hücre anemisi gibi kan hastalıkları

Priapizm nasıl tedavi edilir?

Priapizm tedavisi tıbbi acil bir durumdur, çünkü uzamış bir ereksiyon penisini yırtabilir ve tedavi edilmezse erektil disfonksiyonun uzun süreli bir komplikasyonuyla sonuçlanabilir. Tedavinin amacı, ereksiyonun rahatlatılması ve normal penil fonksiyonun korunmasıdır. Çoğu durumda, tedavi, penisin yanına yerleştirilen bir iğne kullanarak kanın boşaltılmasını içerir. Kan damarlarını küçültmeye yardımcı olan, penise kan akışını düşüren ilaçlar da kullanılabilir. Nadiren de olsa, penisin kalıcı hasar görmesini önlemek için ameliyat gerekebilir. Durum, orak hücre hastalığından kaynaklanıyorsa, kan nakli gerekebilir. Altta yatan tıbbi durumu veya madde kötüye kullanımı sorununu tedavi etmek, priapizmi önlemek açısından önemlidir.

Peyronie hastalığı nedir?

Peyronie hastalığı, penisinde plak veya sert yumrular oluştuğu bir durumdur. Plak, penisin üstünde (daha yaygın) veya alt tarafında, sertleşen doku içeren tabakalarda gelişebilir. Plak sıklıkla irritasyon ve şişme (iltihaplanma) alanıyla başlar ve sertleştirilmiş bir yara haline dönüşebilir. Yara izi, etkilenen bölgedeki penisin esnekliğini azaltır.

Peyronie hastalığı 6-8 aylarda tedavi olmadan iyileşen hafif bir formda ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, sorun inflamasyon evresinden geçemez. Ağır vakalarda hastalık kalıcı olabilir. Sertleştirilmiş plak, ağrıya neden olan esnekliği azaltır ve ereksiyon sırasında penisin bükülmesine veya zorlanmasına neden olur.

Penisinin bükülmesine ilaveten, Peyronie hastalığı genel ağrıya ve ağrılı ereksiyona neden olabilir. Aynı zamanda duygusal sıkıntıya neden olabilir ve bir erkeğin seks sırasında işlev yapma arzusunu ve kabiliyetini etkileyebilir.

Peyronie hastalığına neden olur?

Peyronie hastalığının kesin nedeni bilinmiyor. Hastalığı hızla gelişen, kısa sürdüğü ve tedavisiz kaldıkları insanlarda, olası nedeni peniste kanamanıza neden olan travmadır (vurmak veya bükmek). Bununla birlikte, bazı insanlarda, Peyronie hastalığı yavaş gelişir ve cerrahi tedaviye ihtiyaç duyacak kadar şiddetlidir. Peyronie hastalığının diğer muhtemel nedenleri şunları içerir:

Vaskülit: Bu, kan veya lenfatik damarların bir iltihabıdır. Bu iltihap, skar dokusunun oluşumuna neden olabilir.
Bağ dokusu bozuklukları: Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, Peyronie hastalığı olan erkeklerin yaklaşık% 30’u aynı zamanda vücutlarının diğer bölümlerinde (eller ve ayaklar gibi) bağ dokusunu etkileyen bozukluklar geliştirir. Bu koşullar genellikle bağ dokusunun koyulaşmasına veya sertleşmesine neden olur. Bağ dokusu, diğer vücut dokularını destekleyen kıkırdak, kemik ve cilt gibi özel bir dokudur.
Kalıtım: Bazı araştırmalar, Peyronie hastalığı ile akraba sahibi olan bir adamın hastalığın kendisi için daha büyük bir risk taşıdığını ileri sürmektedir.

Peyronie hastalığı nasıl tedavi edilir?

Peyronie hastalığının tedavisinde iki yol vardır: ameliyat veya cerrahi dışı tedavi.

Peyronie hastalığının plakı genellikle tedavi olmadan küçülür veya kaybolduğundan çoğu doktor ameliyatla düzeltmeye başlamadan önce 1-2 yıl beklemeyi önerir. Birçok durumda cerrahi olumlu sonuçlar verir. Ancak komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve Peyronie hastalığına bağlı sorunların birçoğu (örneğin penisin kısalması) ameliyatla düzeltilmediğinden, çoğu doktor cerrahiyi ancak o kadar şiddetli kurvatürlü erkekler üzerinde yapmayı tercih eder ki cinsel ilişki imkansızdır.

Peyronie hastalığını tedavi etmek için kullanılan iki cerrahi teknik vardır. Bir yöntem, plakın çıkarılmasını ve ardından bir cilt veya yapay materyalin (cilt grefti) yerleştirilmesini içerir. İkinci teknikle cerrah, plakanın karşısındaki penisin yanından dokuyu çıkarır veya sıkıştırır ve bu da bükme etkisini ortadan kaldırır. Birinci yöntem, ereksiyon fonksiyonunun kısmen kaybedilmesini, özellikle sertliği içerebilir. Nesbit prosedürü olarak bilinen ikinci yöntem, dik penisin kısalmasına neden olur.

Penil implantlar, Peyronie hastalığının insanın ereksiyona ulaşması veya bakımını sürdürme kabiliyetini etkilediği durumlarda kullanılabilir.

Peyronie hastalığının cerrahi dışı tedavisi, etkilenen dokuyu yumuşatmak, ağrıyı azaltmak ve penisin eğriliğini düzeltmek amacıyla plağa doğrudan ilaç enjekte etmeyi içerir. E vitamini hapları da Peyronie hastalığı olan bazı erkeklere fayda sağladığı gösterildi.

Bir diğer daha az invaziv seçenek, Peyronie hastalığının plaklarını inceltmek için lazer tedavisidir.Etiketler: , , ,