Sadece ülkemizde değil tüm dünya’da kadınlar’da en sık rastlanan hastalıktır meme kanseri. Her 16 kadından 2 si hayatlarının illaki bir bölümünde bu hastalığa yakalabiliyor. Herhangi bir şekilde hastalık yaş seçmiyor yani bu durum genç ken orta yaşta iken veya olgun yaşta gelecek diye bir durumu yoktur.

Kanserin başladığı nokta ise tam olarak süt gelen kanallarda başlar. En fazla ise menopoz zamanında rastlanmakta olsada dediğimiz gibi her yaşta olabilmektedir. Meme kanseri erkekler’dede ortaya çıkabilir ama çok nadir bir durumdur bu.

Meme kanserini yenmek elbette mümkün olabilir. Erken teşhis bu konuda çok önemlidir. Yani birinci evrede iken. Eğer erken tedavi olursanız kanseri yenme olasılığınız oldukça yüksektir. Eğer göğsünüz’de anormal bir sertlik veya terslik olduğunuzu düşünüyorsanız acilen uzmana görülmeniz gerekir.

Meme Kanseri Genel Bakış

Meme kanserine çok daha fazla bilinçlendirmek için sürekli bir çaba harcanmaktadır. Sene de 2 kez gidip kontrole girmek size hiçbir şey kaybettirmez üstüne hayata tutunmanızı daha kolay kılar. Meme kanserin’den ölümler oldukça düşük orana inmiştir. Sebebi belirttiğimiz gibi erken teşhis doğru tedavi hastalığın tam olarak anlaşılması.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri belirtileri ve semptomları şunları gösterebilir.

Göğsü çevreleyen dokuda yumrulaşma hissi ve daha önce olmayan bir sertlik durumu.

Meme’de hızlı değişiklik büyüklüğü veya şekil gibi durumlar.

Yeni oluşmuş bir meme başı

Meme ucunu veya derisini saran pullanma veya dökülme gibi durumlar.

Göğüste kızarıklık, göğüste olaşan çukurlaşma durumu.

Nedenleri

Doktorlar genel olarak göğüste başlayan ani değişimlerin en büyük belirtiler’den biri olarak gösterir. Meme’de olan sağlıklı hücreler’den daha hızlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Dolayısıyla hızla artan bu kanser dokularda birikmeye ve bir arada bir kist gibi oluşmaya devam eder.

Başlangıç genelde süt üreten kanallarda’ki hücreler’de başlar ve oradan yayılır en yüksek oran budur. Fakat diğer hücrelerden’de başlayabilir.

Araştırmacılar oluşumun hormonal veya çevresel faktörler’de başalayabildiğini söylediler. Fakat tüm bunlar olmasa dahi yine hastalığın olabileceğini bilmelisiniz.

Kalıtsal Meme Kanseri

Uzman doktorların Hastalığın genetik olarak gelmesi durumunun kişide hasta olmasına rastlanmaı yüzde 5 ila yüzde 10 arasında göstermişlerdir.

O yüzden daha önce belirttiğimiz gibi belli aralıklar ile kan testi ve tomografi gibi testlere girmek gerekiyor. Ayrıca doktorunuza büyüklerininde bu hastalıktan muzdarip olduğunu belirtin ki ona göre bir kontrollerini yapsın.

Risk Faktörleri

Meme kanseri risk faktörü tam olarak kanseri arttıran bir durumdan ibarettir. Fakat risk faktörü taşıyor olmanız kanser olacağınız anlamına da gelmez.

Meme kanserinde oluşan ortak faktörler

Kadın olmak, meme kanserine en fazla olarak kadınlar yakalanmaktadır. Erkekler’de görülmesi oldukça düşük bir oranda kalmaktadır.

İlerleyen yaş, yaşınız ilerledikçe meme kanseri olma ihtimalinizde bir o kadar artmaktadır.

Tek meme’de oluşan kanser diğer sağlıklı memeye de kanseri bulaştırabilir.

Genetik olarak size kalması. Ailenizde kız kardeşinizde veya anneniz’de bu durum var ise sizde oluşma ihtimali küçük yaşlardan itibaren mümkün olabilmektedir.

Obez olma durumuda hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

İlk çocuğun daha büyük yaşta olması geç doğum yapılmasıda bu riski artırır. Hiç hamile kalmamış kadınlar hamile kalan kadınlar’dan daha az riske sahiptir.

Menopoz sonrası hormon tedavisinde kullanılan ilaçlar’da bu duruma yol açabilir.

Meme Kanseri Olma Riski Taşıyan Kadınların Yapması gerekenler

Doktorunuz ile meme kanseri ile ilgili konuşun neler yapılacağına dair bilgi alın ve mamografi hakkında bilgi edinin. Ardından ise ne zaman aralıklarla testlere başlamanız gerektiğini öğrenin.

Uzman ile gerekli incelemeler yapılmasının ardından birlikte hangi meme taramasının daha iyi olacağına karar verin ve ardından taramanın size yarar ve zararlarından bahsedin.

Memopoz sonrasında eğer kanser oluşuyorsa bu kendini daha net belli etmektedir. Dolayısıyla bu dönemde daha dikkatli olunması gerekmetedir. Sağlıklı yaşamayı ihmal etmeyin hızlı kilo alışverişi yapmayın ve dengeli bir şekilde beslenin.Etiketler: , , ,