Klitoris nedir ve Ne işe Yarar G noktasıyla aynı mıdır?

Klitoris, vulvanın üst kısmında, üretranın ve vajinal deliğin hemen üzerinde bulunan küçük, hassas bir organdır. Klitorisin işlevi zevk sağlamaktır. Pek çok kadın ve kız, dokunmaya ya da eşlerinin klitorisine dokunmalarının keyfini çıkarabilir; çünkü bu, canlandırıcı olabilir ve onlara bir orgazm da sağlayabilir.

G-noktası, vajinanın ön civarında vücudun önüne doğru uzanır ve vajinanın içindeki diğer bölgelerden farklı bir dokuya sahiptir. Bazı kızlar ve kadınlar, bu yerin ovulmasının onlara bir orgazm verdiğini söylüyor. Bu orgazmlar bazen boşalmaya neden olur. Diğer bir deyişle, bazı kızlar orgazm sırasında idrar yerine üretra yakınında bir sıvı püskürterek orgazma ulaşırlar.

G noktasını bulma zor olabilir. Bir parmak vajinaya sokulduğunda, saati bir saat olarak düşünün. Vücudun ön tarafına doğru, pelvik kemiğe doğru bastırmak 12:00, anüse doğru bastırma 6:00’dır. Çoğu kadındaki G noktası, saat 12’de. Vajina girişinde sadece bir buçuk ya da ikidir ve cilt pürüzsüzdür. Genellikle yoğun stimülasyon sırasında doku şişer.

Her biri farklı şekilde dokunmaktan hoşlandığından, dokunduğunuz yer ve kullanılan basınç miktarı gibi eşinizle tam olarak ne hissettiğini konuşun. Çoğu kimse, iletişimin en sağlıklı cinsel deneyimler için önemli olduğunu kabul eder.

klitoris

Klitorisin özellikleri

  • Klitoris’te sinir ve lif sayısı oldukça hatta çokça fazla bulunmaktadır.Mesela sinir sayısı incelendiğinde 8000 olarak görülmüştür.Bu erkeklerin penisindeki sinirlerin tam 2 katıdır.Yani oldukça hassas ve bir okadar etkili bir önemine sahiptir.
  • Klitoris her kadın’da veya kızlar’da farklı boyutlarda bulunmaktadır.3cm ile 7 cm arasında değişim göstermektedir.Fakat aklınıza daha büyük yapıya sahip bir kritorisin daha büyük zevk vereceği ise yanılıyorsunuz.Çünkü böyle birşey yoktur.
  • Klitorisin boyutu tamamen testosteron oranına bağlı olarak büyüme gösterir.Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka testosteron sadece erkeklerde bulunan bir organdır,hayır kadınlarda’da görülebiliyor.Sebebi ise hamilelik döneminde, hormonların aşırı derece’de artması ve buna bağlı olarak testosteron oranın’da fazlaca artması ve buna bağlı olarak klitoris’te kalıcı olarak büyüme gerçekleşebilir.
  • Erkek’te penis sertleşmesi olduğu gibi kadında kritorisin sertleşir ve bir miktar şime gözükür.
  • Klitoris sadece bir zevk alma organıdır.Yani adet dönemi ve işeme ihtiyacı gibi şeylerde bir görevi yoktur.Ayrıca diğer bir özelliği ise cinsel birleşme sırasında klitoris’in şişmesiyle işeme deliği kapanır ve buradan mikrop geçişi engeller.

Cinsel Birleşmede klitoris ve orgazm

Kadınlarda iki çeşit orgazm vardır, bunların birincisi klitoris orgazmı ve vajinal orgazmdır.Klitoris orgaz mı sadece mastürbasyon esnasında gerçekleşir.Ama unutulmamalıdır ki vajinal orgazmın yaşanmasını sağlayan da klitorisin uyarılması sonucu ortaya çıkar.Etiketler: , , ,