Kalp krizi geçirdiğinde, kalp hastası kişi genellikle cinsel yaşamıyla ilgili bazı sorular ve korkular ortaya koyar. Bunun en başında bilinmesi gereken şeyler var merak edilen konulara hep birlikte bir göz atalım isterseniz. Olumlu çözüm bulmak için bu konularda doktor veya psikologla görüşürken karşılaşabileceğiniz tüm tabuları veya utançları ortadan kaldırmak gerekiyor. Özgüveni kaybetmenize gerek yok. Bu her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ayrıca uzmanlar bu gibi konular için varlar. Yani bu konu için gittiğinizde sizleri küçük görecek insanlar değil çözüm bulabilecek insanlar sizleri bekliyor olacak.

Sorunsuz bir şekilde tekrar seks yapabilecek miyim?

Cinsel yaşamla ilgili olarak daha sık ortaya çıkan korkular ve endişeler, genel olarak krizden sonra akla gelen konuların başında bu konu yer alıyor. Hastanın cinsel ilişkinin kalbi için belirgin bir risk oluşturduğu konusunda genellikle korktuğu için etkinliğin gerektirdiği fiziksel çabayı ifade eder. Sonuç olarak seks esnasında belli bir çaba içinde olacak ve güç harcanaktır. Hastaların huzur ortamı için, cinsel davranış esnasındaki enerji maliyetlerinin, iki katlı merdiven tırmanışıyla elde edilen maliyetlere benzer olduğu söylenebilir. Kalp hızı, diğer normal günlük yaşam aktiviteleri sırasında ortaya çıkanlardan daha düşüktür ve gerekli fiziksel çabalar, prensip olarak herhangi bir komplikasyon getirmeyecek olan ılımlı olarak nitelendirilebilir. Kısacası tedbirli bir şekilde ilişki süreci geçirmekte fayda var.

Kalp krizinden sonra penis sertleştirici ürünler kullanılır mı?

Kalp krizi geçiren bir kişi doktor tavsiyesi olmadan cinsel gücü arttıracak bir hap kullanımı kesinlikle yapamaz. Ancak dilerse penis sertleştirici krem kullanabilirler. Nedeni ise dışardan bir kullanım mevcut. Dolasıyla hap olarak alınmadığından daha güvenlidir. Yine de bir yorgunluk hissediliyorsa seks yapılması kesilmeli ve yapılmamalıdır. Kullandığınız ürünün kaliteli ve orjinal edilmesi gerektiğini unutmayın.

Tekrar ne zaman seks yapabilirim?

Yeterli ve ilerici bir fiziksel ve psikolojik eğitimden sonra cinsel ilişkileri sürdürmek daha çok önerilir. Bu planlama sayesinde bir çabadan sonra vücudun fiziksel yanıtlarının ne olduğunu tespit etmeyi öğrenirsiniz. Eğitim, psikolojik açıdan bakıldığında, hastanın zararlı duygusal ilişkilerini tanımasına ve nefes alma ve gevşeme yöntemleri ile bunların kontrol altına alınmasına yol açacaktır.

İlişkilerim sırasında ne gibi sorunlarım olabilir?

Büyük olasılıkla hiçbiri. Cinsel aktivite sırasında anjiyonun zaman zaman ortaya çıkabileceği, kaygı durumuna yol açabilecek vakalar vardır. Büyük ihtimalle, bu, diğer herhangi bir ılımlı fiziksel çaba harcarken aynı riski taşıyan kişiye ait olacaktır. Böyle bir şey olursa, kontrol için doktora bildirmeniz zorunludur. Kalp krizi sonrasında kalp hastasında yapılan stres testi kalbinizin durumunu ölçmek için iyi bir formüldür, zira bu enerjik aşınma cinsel pratikten daha üstündür.

Cinsel eylem sırasında ölebilir miyim?

Cinsel ilişki sırasında ölüm korkusunun bir sonucu olabilir. Bununla birlikte, cinsel eylem sırasında ölüm vakaları çok düşük oranda ortaya çıkmaktadır. Travma dışı nedenlerden kaynaklanan 5.555 ani ölüm vakası üzerine yapılan bir çalışmada sadece 34’ü kardiyolojik sebeplerden dolayı cinsel ilişki sırasında ortaya çıktı. Ölen kişinin bu 34 illeinden 27’sinde cinsel eylemi normalden başka bir ortakla gerçekleştirdiğini vurgulamak gerekiyor. Şüphesiz, “dış” faktörler sonucu etkiledi (sinirlilik, artan heyecan, suçluluk duygusu, iyi görünmesi gerekiyor vb.).

Kalp krizi iktidarsızlığa neden olur mu?

Sıklıkla tespit edilen bir sorun, iktidarsızlık ve sükûnet durumlarıdır. Her ikisi de, farmakolojik tedavi türüne veya kalp hastalığından kaynaklanan psikolojik dekompansasyona neden olabilir. Her iki durum da bir psikolog tarafından tedavi edilebilecek depresyon belirtilerine neden olabilir.Etiketler: , , ,