İktidarsızlık Nedir?

İktidarsızlık, bir kişinin ereksiyona veya başarısızlığa devam etmesini veya boşalma yeteneğini sürekli olarak etkileyen bir durumdur. Bir çeşit ereksiyon bozukluğudur.

İktidarsızlık için çeşitli katkıda bulunan faktörler olabilir. Bunlara hem duygusal hem de bedensel bozukluklar dahildir. Araştırmalara göre, 40-70 yaşları arasındaki erkeklerin yüzde 50’sinde bir defada bazı bu görülmektedir. İktidarsızlık riski yaşla birlikte artar.

Daha fazla eğitime sahip erkekler iktidarsızlığa yakalanma olasılığının daha düşük olduğu, bunun muhtemelen daha sağlıklı yaşam tarzlarına sahip oldukları da belirtilmektedir.
İktidarsızlık genellikle cinsel yaşam üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve ek stres, depresyon ve düşük benlik saygısına neden olabilir.

En yaygın potansiyel nedenleri anlamak, bir kişinin neden bu durumu yaşıyor olabileceğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Gelelim İktidarsızlığa Neden Olacak 5 Belirtiye…

1. Endokrin Hastalıklar

Vücudun endokrin sistemi, metabolizma, cinsel fonksiyon, üreme, ruh durumu ve daha pek çok şeyi düzenleyen hormonlar üretir.

Diyabet, bir insanın iktidarsızlığa maruz kalmasına neden olabilen bir endokrin hastalığına bir örnektir. Diyabet, vücudun insülin hormonu kullanımını etkiler. Kronik şeker hastalığına bağlı yan etkilerden biri de sinir hasarıdır. Bu penis duyumlarını etkiler. Diyabetle ilişkili diğer komplikasyonlar, kan akışının ve hormon seviyelerinin bozulmasıdır. Bu faktörlerin her ikisi de iktidarsızlığa katkıda bulunabilir.

2. Nörolojik ve Sinir Bozuklukları

Birçok nörolojik koşul, iktidarsızlık riskini artırabilir. Sinir koşulları beynin üreme sistemi ile iletişim kurma yeteneğini etkiler. Bu, kişinin ereksiyona başlamasını önleyebilir.

İktidarsızlık ile ilişkili nörolojik bozukluklar şunları içerir:

Alzheimer hastalığı
Parkinson hastalığı
Beyin veya omurga tümörleri
çoklu skleroz
vuruş
Geçici lob epilepsisi
Prostat bezi ameliyatı geçiren insanlar iktidarsızlığa neden olan sinir hasarına maruz kalabilirler.

Uzun mesafe bisiklet sürücüleri geçici iktidarsızlık yaşayabilir. Bunun nedeni, kalçaların ve genital organların tekrar tekrar baskısı sinirlerin işlevini etkileyebilir.

iktidarsizlik-nedir

3. İlaç Almak

Bazı ilaçları almak iktidarsızlığa yol açabilen kan akışını etkileyebilir. İktidarsızlığa neden olduğu bilinse bile, bir kişinin doktor izni olmaksızın bir ilacı almayı hiçbir zaman bırakmamaları gerekir.

İktidarsızlığa neden olduğu bilinen ilaç örnekleri arasında şunlar bulunur:

Alfa-adrenerjik blokerler, tamsulosin (Flomax)
Karvedilol (Coreg) ve metoprolol (Lopressor) gibi beta blokerler,
Kanser kemoterapi ilaçları, örneğin simetidin (Tagamet)
Alprazolam (Xanax), diazepam (Valium) ve kodein (çeşitli marka ilaçlarında bulunur) gibi merkezi sinir sistemi depresanları,
Kokain veya amfetaminler gibi merkezi sinir sistemi uyarıcıları
Furosemid (Lasix) ve spironolakton (Aldakton) gibi diüretikler,
Seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI’lar (Prozac, Paxil)
Sentetik hormonlar, örneğin leuprolid (Eligard)

4. Kalp ile ilgili Koşullar

Kalbi etkileyen koşullar ve kan pompalama yeteneği iktidarsızlığa neden olabilir. Penise yeterli kan akışı olmadan, bir kişi bir ereksiyona ulaşamaz.

Ateroskleroz, kan damarlarının tıkanmasına neden olan bir durum iktidarsızlığa neden olabilir. Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon (hipertansiyon) aynı zamanda iktidarsızlık riskinin artmasıyla da ilişkilidir.

5. Yaşam Tarzı Faktörleri ve Duygusal Bozukluklar

Bir ereksiyon elde etmek için, önce bir kişi bir heyecan evresi olarak adlandırılan şeyleri geçmelidir. Bu aşama duygusal bir yanıt olabilir. Kişinin duygusal bir bozukluğu varsa, bu durum cinsel olarak heyecanlı olma özelliklerini etkiler.

Depresyon ve kaygı, artan iktidarsızlık riski ile ilişkilidir. Depresyon, bir üzüntü hissi, umut kaybı veya çaresizliktir. Depresyona bağlı yorulma da iktidarsızlığa neden olabilir.

Performans kaygısı iktidarsızlığın başka bir nedeni olabilir. Geçmişte bir kişi bir ereksiyona ulaşamadığı takdirde, gelecekte bir ereksiyona erişemeyeceğinden korkabilir. Bir kişi aynı zamanda belirli bir eş ile ereksiyon yapılamayacağını da bulabilir. Performans kaygısı ile ilişkili ED’li birisi, mastürbasyon yaparken ya da uyurken tam ereksiyona sahip olabilir, ancak cinsel ilişki sırasında ereksiyon sağlamayacaktır.

Kokain ve amfetaminler gibi ilaçların kötüye kullanılması da iktidarsızlığa neden olabilir. Alkol kötüye kullanımı ve alkolizm, bir kişinin bir ereksiyonu başarması veya sürdürmesi kabiliyetini de etkileyebilir. Madde bağımlılığı sorununun olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.Etiketler: , , ,