1.Deprasyon

Depresyon kişinin yaşam ve daha doğrusu her yönüyle her anıyla çok fazla değiştirir. Depresif hissettiğinde, cinsel istek azalması veya hiç istek duyulmaması gayet normaldir.

Erkekler’de libido azalmasının diğer bir nedeni ise antideprasanlar olabilir.

Eğer bu aldığınız ilacın dozuyla bir ilgisi olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla bunu paylaşın. Eğer uygun görürse yeni bir tedavi veya başka bir ilaç tedavisi uygulayabilir.

Tedaviyi bırakmak güçlü relaps ve daha da büyük bir depresyona yol açabilir. Buna çok dikkat etmek gerekir kafanıza göre tedaviyi yarım bırakamazsınız.

2. Düşük Seviyede Testosteron

Testosteron çok önemli erkeklik hormonudur. Kadınlarda’da bulunur fakat daha az bir seviyede bulunur.

Erkeklerde ise bu hormon başta testislerde üretilir bu oran erkekte kas sistemini güçlendirmeye yararken diğer bir yandan da cinsel arzuyu ateşler.

350 altında olan nanogram yani bu seviyeden altında olan testestoron seviyesi düşüklüğe işarettir. Zaten test sonucu böyle çıkacak olursa doktorunuz direk tedavi için sizle konuşacaktır.

3. Kronik hastalıklar

Sağlığınız kronik hastalıkların veya ağrıların etkilerinden etkilenirse, muhtemelen seksinizin öncelik listenizde olmayacağı muhtemeldir. Kanser gibi bazı hastalıklar sperm sayısını düşürebilir.

Çünkü vücudunuz hastalığa karşı savaşmaya odaklanır. Kronik bir hastalığa yakalanırsanız cinsel iştahsızlığınızın nedenleri hakkında eşinizle konuşmanız önemlidir.

Bu, ilişkide sorunlara neden olabilir. Evlilik danışmanları veya cinsel terapistlerin yardımlarını sorunlarınız hakkında konuşmak için de kullanabilirsiniz.

4.Devamlı Kullanılan İlaçlar

Testosteron seviyenizi düşürebilen, cinsel iştah eksikliğine neden olan bazı ilaçlar var. Bu anlamda daha fazla probleme neden olanlar arasında şunları buluyoruz:

Bazı kan basıncı ilaçları
antidepresanlar
Kellik ilaçları
antihistaminikler
Tıbbi Esrar
Antikoagülan İlaçlar
Beta-blokerler
benzodiazepinler
Bütün bunlar bir ereksiyon ve hatta ejakülasyon sorunlarına neden olabilir. Bu etkileri, bu ilaçlardan herhangi birini aldıktan sonra gördüyseniz, olası alternatifler hakkında doktorunuzla konuşmayı düşünün.

5. Yaşlanma

Yaşlandıkça, cinsel iştah eksikliğine neden olabilecek testosteron seviyeleri düşer. Erkeklerdeki en yüksek libido seviyesi gençlik döneminde görülür; O andan itibaren yavaş yavaş azalır.

60-65 yıllar arasında libidonuzda bir farklılığın fark edilmesi normaldir. Yaşlandıkça, orgazm olması, boşalması veya sizi heyecanlandırması zorlaşır.

İyi haber, konuyla ilgili size yardımcı olabilecek ilaçlar var.

6. Huzursuz bacaklar sendromu

Bu sendrom, bacakları taşımak için kontrol edilemeyen bir dürtüdür. Bir çalışma huzursuz bacaklar sendromlu erkeklerin sendromu bulunmayanlardan daha fazla erektil disfonksiyon riski taşıdıklarını bulmuşlardır.

Çalışma, bu sendrom bulunmayan erkeklere kıyasla, disfonksiyon riskinin en az% 50 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Dahası, daha şiddetli huzursuz bacak sendromu vakaları olan erkekler infertiliteye daha yatkındır.

7. Uyku sorunları

Bir çalışma, obstrüktif uyku apneli erkeklerin cinsel aktivitede ve libidoda azalma gibi düşük testosteron düzeylerine maruz kaldıklarını buldu.

Ciddi bir apne vakası geçiren erkeklerin yarısına gece boyunca düşük testosteron seviyeleri yaşandı.

Bu, hormonal dengede eksikliğe neden olur ve uygun istirahati engellemektedir. Hasta yaşlandığında problem artar.Etiketler: , ,