Sigara İçmek Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Öncelikle bu yazıda bizlere yardımcı olan https://www.ccinseleczane.net sitesine teşekkür ederiz.

Sigara içilmesinin cinsel yaşamını etkilediğini varsayıyorum. Aslında, birçok çalışma, erkek iktidarsızlığı ile ilgili olarak bu soruyu tam olarak inceledi ve sigarayla ereksiyon zorlukları arasında bağlantı olduğunu buldu. Sigara aynı zamanda libidonuzuda düşürecektir. Ne yazık ki, sigara içilmesinin kadınların cinsel sağlıklarına etkileri üzerine çok az araştırma vardır; Bu, kadınların cinsel sağlıklarıyla ilgili genel bir araştırma durumunun, erkekler üzerinde yapılan araştırmaların çok gerisinde kaldığını gösteriyor (kendi başına bir sorun). Ancak sigara ve erkek iktidarsızlığı arasındaki güçlü bağlantının arkasındaki nedeni kadınları da etkilediği düşünülmektedir.

Nikotin bir vazokonstriktörtür, yani kan damarlarını sıkar ve kan akışını kısıtlar. Uzun vadede, hatta arterlerde kalıcı hasara neden olduğu gösterilmiştir. Bir erkeğin ereksiyonu kan akışına bağlı olduğu için, araştırmacılar sigara içilmesinin ereksiyonları etkileyeceğini varsaydı. Çalışmalar bu kez tekrar doğrulandı. Bağımlılık Davranışı’nda yayınlanan bir çalışmada, sadece iki sigaraın erkek sigara içicilerinde yumuşak ereksiyona neden olabileceği gösterildi. Araştırma, iktidarsızlıktan ve sigara içiminden etkilenen erkekler arasında da bir korelasyon olduğunu göstermiştir.

Bu erkeklerin çoğunun daha yaşlı olduğu ve sigaranın erektil disfonksiyonun tek bir nedeni olduğu düşünülmelidir. Diğerleri stres, hipertansiyon, alkolizm, şeker hastalığı ve prostat cerrahisini içerir. Genç sigara içenler hemen olumsuz etkileri fark etmeyebilir, ancak daha sonra kendilerini “başarısızlık” için kurabilirler.

Öyleyse iktidarsızlık ile ilgili tüm bunlar kadınlar için ne anlama geliyor? Cinsel uyarılma sırasında, labia, klitoris ve vajina aynı zamanda bir erkeğin penisine benzer şekilde kanla şişirir ve sansasyon ve heyecanı arttırır. Nikotin, kan akışını kısıtlayabilir ve erektil disfonksiyona neden olursa, kadınlarda kan akışının kısıtlandığını ve bunun da sansasyon üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini önermek mantıklı olabilir.

Cinsel yaşamınızı genital sansasyonun ötesinde etkileyen pek çok faktör olduğundan sigarayı bırakmanız halinde cinsel yaşamınızın iyileşip gelişip gelişmeyeceğini söylemek zor. Tabii ki sigarayı bırakmak lekeli dişleri, sağlıksız cildi, yüzünde kırışıklıkların hızla birikmesini ve duman kokan giyim, saç ve nefesleri ortadan kaldırır. Bu, kişinin cinsel yaşamını iyileştirebilir. Cinsel yaşamınızı olumsuz yönde etkileyen kanser ve kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmak uzun vadede seksi olabilir.

Cinsel performans ile ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanıyla randevu alabilirsiniz. Sigarayı bırakma konusundaki tütünsahibi sigarayı bırakma uzmanıyla konuşmak isteyebilirsiniz, kentin yerel sağlık birimi aracılığıyla sigarayı bırakabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak cinsel yaşamınıza zarar vermez ve hayatınızın her alanına büyük fayda sağlayacaktır, bu nedenle bırakmayı yine de düşünüyorsanız, neden denemiyorsunuz? Sigarayı bıraktıktan sonra seks sırasında yeni bir sansasyon dünyası keşfederseniz, sigarayı bırakmaktan yaşayacağınız bir avantaj daha olur.Etiketler: , ,