Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır , hem erkeklere hem de kadınlara bulaşabilir. Cinsel organlarda, rektumda ve boğazda enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle 15-24 yaş arası gençler arasında çok yaygın bir enfeksiyondur. Seks aktivasyonu gençler arasında birden fazla çiftle birlikte olduğundan kaynaklanmaktadır.

Bel Soğukluğu Nasıl Yayılır?

Bel soğukluğu olan biriyle vajinal, anal veya oral seks yaparak hastalığın size bulaşması yeterlidir. Belsoğukluğu olan hamile bir kadın bebeğe doğum sırasında enfeksiyon bulaştırabilir.

Bel Soğukluğu’na Yakalanma Riskimi Nasıl Azaltabilirim?

Test edilmiş ve negatif CYB testi sonuçlarına sahip olan bir eşle uzun süreli karşılıklı tek eşlilik ilişkisinde olmak;
Lateks prezervatiflerini her seks yaparken doğru şekilde kullanın.
Belsoğukluğu riskim var mı? Daha temkinli ve sağlıklı bir cinsel ilişki için ес.cinseleczaneme.com adresine bir bakmanızda fayda var.

Cinsel yönden aktifseniz, doktorunuzla dürüst ve açık konuşmalısınız ve belsoğukluğu ya da diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmesi gerekip gerekmediğini sorun. Eşcinsel, biseksüel ya da erkeklerle cinsel ilişkiniz olan cinsel açıdan aktif bir adamsan, her yıl gerekli testi yaptırmalısın. 25 yaşından küçük cinsel açıdan aktif bir kadınsanız veya yeni veya çoklu seks ortakları gibi risk faktörlerine sahip daha yaşlı bir kadınsanız veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon eşiniz varsa, her yıl gonorelik test edilmelidir.

Hamileyim. Bel Soğukluğu, bebeğimi nasıl etkiler?

Hamileyseniz ve belsoğukluğu varsa, doğum sırasında bebeğe enfeksiyonu verebilirsiniz. Bu, bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hamiliyseniz, gerektiğinde doğru muayene, test ve tedaviyi almanız için sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Belsoğukluğu en kısa sürede tedavi etmek, bebeğinizin sağlıkla ilgili komplikasyonlarını daha az olası hale getirecektir.

Bel Soğukluğu olup olmadığını nasıl anlarım?

Bel soğukluğu olan bazı erkeklerde hiç belirtisi olmayabilir. Bununla birlikte, semptomları olan erkeklerin şunları olabilir:

İdrar sırasında yanma hissi;
Penisin beyaz, sarı veya yeşil boşalması;
Ağrılı veya şişmiş testisler .
Bel soğukluğu olan kadınların çoğunda semptom yok. Bir kadının belirtileri olsa bile, genellikle hafiftir ve bir mesane veya vajinal enfeksiyon için yanlış yapılabilir. Belsoğukluğu olan kadınlar, belirtiler olsa bile enfeksiyon sonucu ciddi komplikasyonlar gelişme riski altındadır.
Kadınlarda görülebilecek belirtiler şunları içerir:

İdrar yaparken ağrılı veya yanan hissi;
Artmış vajinal akıntı;
Vajinal kanamalar dönemler arasında.
Rektal enfeksiyonlar hem kadınlarda hem de erkeklerde belirti oluşturmaz veya belirtilere neden olabilir:

Deşarj;
Anal kaşıntı;
Ağrı;
Kanama;
Acı bağırsak hareketleri.
Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz veya eşinizde STD’si varsa veya olağandışı bir boğaz, kokulu bir deşarj, idrar yaparken yanma veya dönemler arasında kanama gibi STD semptomları varsa doktorunuz tarafından muayene edilmelidir.

Benim doktorum belsoğumum olup olmadığını nasıl bilebilir?

Çoğu zaman idrar gonore testleri için kullanılabilir. Bununla birlikte, oral ve / veya anal seks yaptıysanız, boğazınızdan ve / veya rektumdan numuneler toplamak için sürüntüler kullanılabilir. Bazı durumlarda, bir insanın idrar yolundan (idrar kanalı) veya bir kadının rahminden (rahime açılan) numune toplamak için bir çubuk kullanılabilir.

Bakteriler Antibiyotiklere dirençli Gonore
Beliküler gonore tedavi edilebilir mi?

Evet, gonore belirli bir tedaviyle tedavi edilebilir. Enfeksiyonunuzu iyileştirmek için doktorunuzun verdiği tüm ilaçları almanız önemlidir. Belsoğukluğu için ilaçlar kimseyle paylaşılmamalıdır. İlaç enfeksiyonu durdursa da, hastalıktan kaynaklanan kalıcı hasarı geri almaz.

Gonore ilaca dirençli suşları arttıkça, bazı belsoğrafyaları tedavi etmek gittikçe zorlaşıyor. Belirtileriniz tedavi aldıktan sonra birkaç günden fazla sürerse, tekrar kontrol edilmesi için bir sağlık uzmanına dönmeniz gerekir.

Belsoğukluğu için tedavi gördüm. Ne zaman tekrar seks yapabilirim?

Seks yapmadan önce bütün ilaçları bitirdikten sonra yedi günü beklemelisin. Belsoğuk hastalığına yakalanmamak veya belsoğukluğu eşinize yaymaktan kaçınmak için, siz ve cinsel eşiniz (s) her bitirdiniz tedaviye kadar seks yapmamalısınız. Eğer belsoğukluğu yaşadıysanız ve geçmişte ilaç kullandıysanız, belsoğukluğu olan birisiyle korunmasız bir seks yaparsanız, yine de enfekte olabilirsiniz.

Ağrıdaki kadının fotoğrafı. Pelvik Enflamatuar Hastalık (PID)
Tedavi edilmezsem ne olacak?

Tedavi edilmemiş gonore, hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir.
Kadınlarda, tedavi edilmemiş gonore, pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir. PID’nin komplikasyonlarından bazıları şunlardır:

Fallop tüplerini tıkayan yara dokusunun oluşumu;
Ektopik gebelik (rahim dışında gebelik);Etiketler: , , ,